Czy faktycznie dziecko ma zaparcia?

Dziecko 3.5roku oddaje mocz bardzo często lub mówi że musi siusiu i oddaje kilka kropel. Jeden pediatra stwierdził że ma zaparcia, (mimo że stolec oddaje codziennie.) Przyjmował leki (płyn w saszetce do picia) po jakimś czasie było trochę lepiej ale mimo ciągłego przyjmowania po miesiącu znowu częstotliwość siusiania wzrosła. Byliśmy u osteopaty (bardzo dobrego), który wykluczył zaparcia. W którym kierunku iść dalej? Osteopata powiedział że to na tle psychicznym.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

uważamy, że powinien Pan przede wszystkim skontrolować mocz dziecka oraz udać się do urologa dziecięcego. Częste oddawanie moczu oraz problemy z mikcją mogą świadczyć o infekcji układu moczowego. Konieczne jest więc wykonanie badań w tym kierunku oraz wdrożenie leczenia zaleconego przez urologa. Warto również wykonać USG jamy brzusznej.

Zaparcia to zaburzenia oddawania stolca, a nie moczu. Dolegliwości, które Pan opisuje nie mają związku z wypróżnianiem.

Inne pytania o problemy z oddawaniem moczu u dzieci znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czeste-oddawanie-moczu-przez-5-letnie-dziecko-a-wynik-badania-moczu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czeste-oddawanie-moczu-przez-5-letnie-dziecko,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/oddawanie-moczu-przez-1-5-roczne-dziecko.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.