Czy grzybica pojawiła się na skutek współżycia?

Czy możliwe jest, że po stosunku pojawia się grzybica pochwy? Już drugi raz po stosunku zaobserwowałam swędzenie, pieczenie pochwy, biały lub nawet taki serowaty nalot /plamkę przy wejściu do pochwy. Dodam, że w zeszłym miesiącu leczyłam grzybice pochwy. Czy ona mogła powrócić? I dlaczego po stosunku? Przed stosunkiem wszystko było w porządku.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

grzybica pochwy może mieć charakter nawracający. Najczęściej dzieje się tak w przypadku, gdy organizm ma obniżoną odporność i jest osłabiony. Ponadto nawrotom infekcji sprzyja nadmierna irygacja pochwy, nieodpowiednia higiena intymna, stosowanie nieprzewiewnej bielizny oraz antybiotykoterapia.

Nie bez powodu więc lekarze zalecają stosowanie probiotyków nawet przy krótkiej terapii antybiotykiem. Antybiotyki zwalczają bowiem zarówno złe, jak i dobre bakterie.

Ponadto jedną z przyczyn nawracających infekcji jest partner seksualny zakażony grzybicą. To mógłby być powód, dlaczego infekcja powróciła właśnie po stosunku.

Szczegółowe informacje o nawracającej grzybicy pochwy znaleźć można w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/nawracajaca-grzybica-pochwy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.