Czy istnieje badanie u osoby po boreliozie, mówiące o obecnym zagrożeniu?

Witam.

Mój nastoletni syn leczył boreliozę przez 25 dni. To było 2 lata temu. Czy jest jakieś badanie, pozwalające stwierdzić, że wszystko jest w porządku i nic się cichaczem w organizmie nie rozwija? Chciałabym co jakiś czas go skontrolować. Bo przeciwciała zapewne ma = IgG będzie dodatnie. Proszę o poradę, ponieważ nigdzie nie mogę uzyskać informacji.  I jeszcze jedno: czy ponowne ukąszenie osoby, która już przeszła boreliozę, zmniejsza ryzyko choroby, zwiększa czy też niczego nie zmienia?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Przeciwciała IgG po przechorowaniu boreliozy mogą utrzymywać się w różnym mianie nawet całe życie i nie muszą świadczyć o nawrocie infekcji, nowej infekcji czy nieskutecznym leczeniu. Nie ma żadnych zaleceń, by po zakończonej antybiotykoterapii były potrzebne badania kontrolne, zwłaszcza jeżeli była prawidłowo przeprowadzona. O nowej infekcji świadczyłoby narastanie przeciwciał klasy IgG.

Przechorowanie boreliozy nie zostawia niestety odporności, między innymi z tego względu nie udało się wyprodukować skutecznej szczepionki przeciw tej chorobie. Uważa się, że ryzyko zachorowania na boreliozę pojawia się, gdy kleszcz przebywa w ciele człowieka powyżej 24 godzin, dlatego w ramach profilaktyki - należy stosować odpowiednie repelenty, a po powrocie z miejsc zagrożonych - dokładnie oglądać ciało i szybko usunąć ewentualnego pajęczaka.

Serdecznie pozdrawiam!