Czy jest szansa, że dziecko przyjdzie na świat?

jestem w 6t6d (tak licząc z pierwszego usg, gdzie był widoczny tylko pęcherzyk). Dzisiaj byłam u ginekologa i po badaniu lekarz powiedział, że serduszko bije i zarodek ma 6,6mm i rozwija sis prawidłowo ale martwi go, że pęcherzyk ciążowy jest stanowczo za mały. Zarodek jest praktycznie wielkości pęcherzyka. Nie chciał mi nic powiedzieć i kazał przyjść za 2 tyg, aby powtórzyć usg. Strasznie się martwię, jest to moja pierwsza ciąża, więc za dużo na jej temat nie wiem. Umówiłam się już prywatnie do innego ginekologa, ale to dopiero na czwartek. Co to może oznaczać? Czy są szanse żeby maleństwo dało radę i jednak przyszło na świat? Dodam, że od pierwszej wizyty biorę luteine 100 rano i wieczorem

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przede wszystkim proszę się nie zamartwiać, gdyż stres i nerwy w tej sytuacji nie są wskazane. Szanse na utrzymanie ciąży są, dlatego też lekarz zalecił Pani kolejną wizytę za 2 tygodnie, aby powtórzyć badanie USG.

Czasem tylko czas może dać odpowiedź, dlatego proszę cierpliwie poczekać i udać się na tę wizytę, która z pewnością wiele Pani wyjaśni.

Na wczesnym etapie ciąży pęcherzyk ciążowy powinien wzrastać o około 1 mm na dobę. W szóstym tygodniu ciąży pęcherzyk powinien wynosić około 10 mm. Może się jednak zdarzyć, że Pani ciąża jest młodsza niż wynikało to z pierwszego badania. Proszę być dobrej myśli. Trzymamy mocno kciuki!

Podobne pytania pojawiały się już w naszym serwisie. Oto kilka z nich:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-pecherzyk-ciazowy-jest-zbyt-maly, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/maly-pecherzyk-ciazowy-w-wyniku-usg, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/maly-pecherzyk-ciazowy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.