Czy jest to powód do niepokoju?

Witam mojemu synkowi 3 lata i 5 miesięcy zauważyłam że schodzą paznokcie u nóg nie u wszystkich jak na tą chwilę wygląda to tak jakby pod paznokcie było powietrze, nie miało dziecko bostonki ani innej choroby gdzieś około 2 tyg temu miło gorączkę prawie przez 2 doby i na tym się zakończyło. Martwi mnie to bo w obecnej sytuacji lekarze specjaliści nie przyjmują w naszej okolicy. Proszę o poradę czy jest się czym martwić czy poczekać aż paznokcie zejdą i zobaczyć co będzie się działo dalej?

Redakcja abcZdrowie

Witam, schodzące paznokcie oraz gorączka sprzed dwóch tygodni mogą sugerować bostonkę. Proszę pamiętać, że w przebiegu choroby nie muszą pojawiać się wszystkie symptomy. Zależy to zarówno od odporności chorego, jak i postaci choroby. Zachęcam do zapoznania się z artykułem, wyjaśniającym wszystkie wątpliwości odnośnie wirusa bostońskiego: https://portal.abczdrowie.pl/choroba-bostonska. Jednym z przykrych skutków, które mogą występować nawet po 3-4 tygodniach od zakażenia, jest łuszczenie się skóry lub schodzenie paznokci. Bostonkę jest w stanie zdiagnozować lekarz pediatra – nie trzeba szukać specjalisty – on też powinien podjąć decyzję o ewentualnej dalszej diagnostyce w przypadku podejrzenia np. grzybicy albo innych problemów natury skórnej. Dlatego sugerowałabym skontaktowanie się z poradnią POZ. Lekarz powinien ostatecznie podjąć decyzję, co robić w takiej sytuacji, zwłaszcza, gdy objawy nie do końca przemawiają za wirusem bostońskim. Odsyłam również do odpowiedzi eksperta na pytanie o schodzące paznokcie przy bostonce: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/schodzenie-paznokci-u-dziecka-po-wysypce-bostonskiej. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.