Czy jestem chora i co oznacza wynik VDRL?

Witam, moje pierwsze badanie VDRL w ciąży wyszło ujemne, kolejne dodatnie. Wdrożono leczenie penicyliną przez 30 dni. VDRL przy porodzie ujemne, u dziecka brak zarażenia, IGM ujemne. Rok po porodzie VDRL słabo dodatnie. Czy jestem chora?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Dodatni odczyn VDRL może być również w przebiegu takich chorób jak toczeń układowy. Może Pani skorzystać z porady reumatologa w celu wykluczenia właśnie tej przyczyny.