Czy mogę zmienić dziecku mleko?

Witam mój synek 21 kończy 4 miesiące od urodzenia pije mleko bebilon confort i nie najadal się tym mlekiem bo równe co dwie Godz budził się w nocy z krzykiem alarmujac że jest głodny wdzien tz co chwilę chciał i pijąc to mleko miał. Dziwne odgłosy burczena gulgotanie w brzuchu i ulewanie czy mogła bym mu teras zmienić mleko na bebilon zwykły?

Redakcja abcZdrowie

Witam, mleko modyfikowane, którym karmiła Pani do tej pory dziecko, jest produktem do postępowania dietetycznego w przypadku kolki jelitowej lub zaparć u niemowląt. W związku z tym trudno powiedzieć, czy zmiana mleka nie przyniesie skutku w postaci nasilenia dolegliwości. Burczenie, przelewanie się i ulewanie to również dolegliwości trawienne, które mogą świadczyć o tym, że mleko nie do końca jest dopasowane do niemowlęcia. Zatem zmiana może być wskazana, ale raczej na produkt wspomagający funkcjonowanie układu trawiennego, minimalizujący ewentualne kolki oraz inne problemy jelitowe, jeśli one były przyczyną podawania przez Panią tej właśnie mieszanki mlekozastępczej. Być może pomocny okaże się również artykuł, omawiający poszczególne typy mleka modyfikowanego: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-mleko-dla-niemowlat. Proszę pamiętać, że zmiany mleka modyfikowanego należy dokonywać powoli przy uważnej obserwacji dziecka i reakcji jego układu trawiennego na nowy pokarm. Pierwszym krokiem jest zwiększanie udziału nowego mleka poprzez dodawanie go stopniowo do mleka poprzednio stosowanego lub podawanie w ciągu doby 1 porcji „nowego” mleka na miejsce poprzedniego. Początkowe problemy w rodzaju zaparcia lub luźnych stolców czy grymaszenia nie są niczym niepokojącym i powinny po krótkim czasie ustąpić. Adaptacja małego brzuszka do nowego mleka powinna trwać ok. 1-2 tygodnie, po tym czasie wszystko powinno się unormować. Proszę pamiętać, że decyzję o zmianie mleka należy przedyskutować z pediatrą, zwłaszcza że podyktowana jest niepokojącymi Panią nieprawidłowościami. Tutaj odnajdzie Pani również radę naszego eksperta dotyczącą fizjologii niemowlęcego układu pokarmowego: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-zmiana-mleka-modyfikowanego-z-powodu-placzu-dziecka-jest-dobrym-wyborem. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.