Czy mogłam zajść w ciążę przed tym terminem?

Witam. Ostatnią miesiączkę miałam 13 czerwca, podczas której kochałam się z partnerem, raz po razie bez zabezpieczenia. W ostatni dzień miesiączki również (16czerwca). Kilka dni później, partner doszedł w środku. Dnia 5 lipca zrobiłam test ciążowy, był negatywny. Czekałam na miesiączkę, lecz nie dostałam, wiec kolejny test ciążowy pokazał mi już dwie kreski. Moje pytanie.... Kiedy mogłam zajść w ciążę? Czy mogło to być przed 20 czerwca ? Nawet biorąc pod uwagę ten test który wyszedł negatywny? To bardzo ważne, proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

każdy niezabezpieczony stosunek mógł doprowadzić do ciąży, choć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę było większe kilka dni po okresie aniżeli podczas miesiączki.

Mimo to menstruacja nie chroni przed ciążą i czasem zdarza się, że kobieta zachodzi w ciążę po stosunku w trakcie okresu. Dzieje się tak, ponieważ owulacja może się przesunąć pod wpływem różnych czynników, a plemniki są w stanie przeżyć nawet kilka dni w drogach rodnych kobiety.

Negatywny wynik testu ciążowego świadczył o tym, że prawdopodobnie w dniu jego wykonywania stężenie beta-HCG było zbyt niskie, aby wykryć ciążę.

Podobne pytania zadane zostały pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosunek-podczas-pierwszego-dnia-miesiaczki, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosunek-podczas-miesiaczki-a-ryzyko-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/prawdopodobienstwo-zajscia-w-ciaze-podczas-miesiaczki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.