Czy mój ojciec przechodzi kryzys wieku średniego?

Witam! Mój ojciec ma najprawdopodobniej kryzys wieku średniego i zwłaszcza gdy popije to ubliża mojej matce. Nie wiem co robić i czy to w ogóle da się jakoś załatwić, a mam już 22 lata. Chcę wiedzieć jak działać w stosunku do matki i ojca, gdyż oboje mają swoje słuszne racje, ale mimo wszystko się nie rozumieją. Próbuję przemówić tacie do rozsądku sygnalizując mu, że mimo wszystko go jakoś tam rozumiem i nie odtrącam, ale "On wie lepiej". Nie wiem czy, jak i kiedy taki kryzys wieku średniego ustępuje ? Mama wspomina coraz częściej o wyprowadzce, a nawet rozwodzie czy sprawie rozwodowej ... Wszystko mnie dobija tym bardziej, że studiuję.

Problemy z alkoholem czy problemy małżeńskie rodzice, jako dorośli mogą rozwiązać wspólnie, jednak to oni ( a nie Pan, jako syn) powinni wziąć odpowiedzialność, za to, co dzieje się w ich małżeństwie. Trudno jest bowiem brać odpowiedzialność za coś, na co nie ma Pan wpływu (bliskość a dystans, konflikty rodziców). Mediowanie pomiędzy nimi może przynieść odwrotny do zamierzonego skutek, a Pana (chcąc nie chcąc) postawić po jednej ze stron. Jeśli chce Pan pomóc rodzicom, można zachęcić do podjęcia terapii par i małżeństw (lub mediacji rozwodowej jeśli sprawy zaszły tak daleko), a jednocześnie oddać odpowiedzialność, za to co dzieje się w ich relacji i postawić wyraźne granice (właśnie poprzez wycofywanie się z ich konfliktów, unikanie mediowania, stawania po którejś ze stron czy zajmowania stanowiska). Nie jest to łatwe, szczególnie, gdy łączy Pana bliska relacja z obydwiema stronami konfliktu, a atmosfera w domu daleka jest od przyjemnej. Jednak na dłuższą jest to rozwiązanie przynoszące najwięcej korzyści i dające największe szanse na najszybsze wyjście z kryzysu.

Witam
Jeśli Pana tata "wie lepiej" to może lepiej go zostawić i nie starać się na siłę być z nim jakoś szczególnie blisko ani tym bardziej pouczać go. Ojciec powinien raczej szukać wsparcia u przyjaciół lub ... w grupie AA.

Mamę delikatnie można zachęcić do psychoterapii lub udziału w grupie wsparcia dla kobiet, których mężowie mają problem z alkoholem.

Może też warto podjąć własną psychoterapię, by wyjść z roli opiekuna swoich rodziców, bo nie są jeszcze niedołężnymi staruszkami. A Pan ma prawo i obowiązek zaopiekować się sobą, by zdawać egzaminy. Ale też tylko na siebie ma Pan wpływ, i realną szansę na zmianę.

Jeśli to, co dotąd Pan dla rodziców robił nie zaowocowało, to proszę daj im czas i wolność decyzji... Jakkolwiek trudne to może być...

Życzę Panu dużo wewnętrznej siły. A jeśli trzeba - zapraszam na sesję on-line do mnie, lub do gabinetu jeśli mieszka Pan lub ma blisko do Wrocławia.

Pozdrawiam
Łucja Fitchman
https://www.facebook.com/psychoterapiasystemowa
https://www.facebook.com/psychoterapiapary