Kryzys wieku średniego męża

Kryzys wieku średniego męża - wiem, że nie ma powrotu do tego, co było przez kilkanaście lat, ale czy możliwy jest nowy start razem z nim, nowy początek dawnej miłości, nowe szczęście rodzinne (mamy małe dzieci)? Jestem optymistką, umiem wybaczyć, więc mam nadzieję, że przetrwamy trudności. A co na to specjaliści? Są często pary, które odnajdują się na nowo? Kolejne pytanie - ile taki kryzys może trwać? Wyczytałam gdzieś, że statystycznie 3 lat - zgadza się to z Państwa doświadczeniem?

Witam,
to zawsze jest bardzo indywidualna sprawa, zapewne wiele jest możliwe, ale ważne jest zaangażowanie obu stron. Zachęcałabym w pierwszej kolejności do udania się do specjalisty, najlepiej we dwójkę. Wiele zapewne jest możliwe, warto wyjaśnić sobie nawzajem swój punkt widzenia oraz możliwe drogi wyjścia z sytuacji. Pozdrawiam.

Dzień dobry!

Z punktu widzenia klinicznego nie istnieje taka diagnoza jak "kryzys wieku średniego", którego mieliby doświadczać wszyscy mężczyźni, w taki sam/ podobny sposób, takimi samymi objawami.
Kryzys w związku, w małżeństwie a także zmiana nastroju, samopoczucia, kondycji psychicznej danego mężczyzny zazwyczaj nie wynika z osiągnięcia przez niego jakiegoś konkretnego wieku, ale ma wiele innych źródeł. Istotne jest, jakie są dominujące cechy osobowości męża,
jakie ma, miał dotychczas trudności,
a jakie są jego zalety, mocne strony, umiejętności,
jaka jest jego samoocena,
jaki dotąd budowaliście związek, jak można opisać Wasze relacje, z jakimi kryzysami już sobie poradziliście i w jaki sposób,
jaka była rodzina pochodzenia męża, atmosfera domu rodzinnego, okres dzieciństwa i dorastania - skąd wyrósł,
jakie były dominujące, kluczowe wydarzenia w jego życie itp.
Miejscem do analizy i lepszego zrozumienia wszystkich tych kwestii jest psychoterapia. Czy to męża, czy Pani, czy Wasza wspólna terapia małżeńska.
Problemy nie pojawiają się same "znikąd" i też same nie znikają, jeśli nie zostaną odpowiednio zaopiekowane.

Pozdrawiam!