Czy moja przepuklina kwalifikuje się do operacji?

Przeczytałem tutaj opinię lekarza, że małą przepuklinę należy zoperować. Parę dni temu byłem u specjalisty i dowiedziałem się, że moja jest jeszcze za mała, że nie operuje się przepukliny na zapas. Powiedział, że jak będzie wielkości jajka to wtedy można wykonać zabieg. Jaka jest prawda?

Przedstawiony przypadek nie pozwala na jednoznaczne stwierdzenie czy zmiana o której Pan pisze istotnie jest przepukliną i czy jest możliwe/potrzebne wykonanie operacji naprawczej. Aby móc zdiagnozować Pański przypadek konieczne jest badanie i ocena stanu miejscowego. Przy podejmowaniu decyzji o operowaniu bądź odstąpieniu od operacji każdorazowo bierze się pod uwagę przede wszystkim stan faktyczny pacjenta, ale także sposób życia, wykonywaną pracę, ogólny stan zdrowia. Tylko wówczas mając pełną informację i przeprowadzone badanie fizykalne można zdecydować o kwalifikacji do ewentualnego zabiegu. Wielkość przepukliny nie jest kryterium bezwzględnie decydującym o konieczności wykonania zabiegu. W określonych przypadkach operuje się bardzo małe przepukliny lub też w innych przypadkach odstępuje się od operacji przepuklin dużych. Kryterium wielkości jest wtórne. Podjęcie ostatecznej decyzji należy do lekarza, który zbadał pacjenta i ma pełną wiedzę na temat ogólnego stanu zdrowia i trybu życia.