Czy moje 2-letnie dziecko ma symptomy autyzmu?

Witam. Proszę o pomoc czy niektóre cechy mojego dwuletniego dziecka mogą świadczyć o możliwym rozwoju autyzmu. Zauważyłam kilka miesięcy temu, że dziecko nie reaguje na otaczające je dźwięki. Po badaniach laryngologicznych zostało potwierdzone wysiękowe zapalenie ucha środkowego. Od 4 miesięcy postępuje leczenie i jest widoczna poprawa. Dziecko więcej komunikuje się - jednak tylko w swoim języku (gaworzenie typu: tatara, fasada, siasia), czasami wydaje się w dyskusję słowna z dorosłym, zaczęło ponownie bawić się zabawkami grającymi, zaczęło wskazywać palcem na rysunki i domagać się powiedzenia co to jest, podnosi i pokazuje figurki z bajek i czeka aż wypowie się właściwe imię - jeżeli jest złe to trzyma tak długo aż powie się właściwe. Dziecko reaguje na imię, czasami od razu, a czasami jeżeli jest czymś zajęte "udaje" że nie slysz. Badania oststnio potwierdziły, że uszy obecnie mają bardzo mało płynu, bądź nie ma go wcale i uszy się goją. Czekamy jeszcze na konsultację po badaniach. Synek lubi bliskość, lubi się przytulać, bawić w łaskotanie, domaga się czasami głaskania, daje buziaka jak się go o to poprosi. Z innymi dziećmi ciężko określić kontakt. Nie unika ich, nie ucieka w kąt, przebiega obok nich i bawi sie trochę w swoim gronie, jednak nie miał dużo kontaktu z innymi dziećmi więc możliwe, że w tym jest przyczyna. Nie mniej martwi mnie kilka zachowań u dziecka. Lubi budować wieże z klocków, niszczyć ją i układać ponownie, lubi zrzucać puzzle ze schodów przy czym zwraca uwagę żeby najpierw zrzucić jeden kolor, a potem kolejny. Przy wniesieniu puzzli zrzuca je ponownie i tak w kółko. Wkłada i wykłada zabawki z ich pojazdów, również zwraca uwagę żeby odpowiednią zabawka trafiała w swój pojazd. Potrafi w taki sposób spędzić około 20 minut, po czym przechodzi do innej zabawy. Bardzo rzadko chodzi przez chwilę na palcach, kręci się w kółko (kilka obrotów) czy patrzy do tyłu. Podczas oglądania bajki zdarza mu się podskakiwac, wygląda jakby z emocji/szczęścia że ogląda bajkę. Podczas oglądania książek woli przewracać strony niż pozwolić je przeczytać. Zdaje sobie sprawe, że choroba mogła przyczynić się do pewnych opóźnień w rozwoju ,jednak martwią mnie powyższe rzeczy. Prosiłabym o opinię. Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry!

Najlepszym wyjściem jest odwiedzenie psychologa i rozmowa na temat tego co Panią martwi gdyż na podstawie listu niestety nie da się stwierdzić czy dziecko wykazuje jakieś zaburzenia czy nie. Sugeruję również wizytę u logopedy i rozpoczęcie terapii w tym kierunku.

Pozdrawiam Agata Majda

w razie pytań zapraszam

www.pracowniaterapeutyczna.eu

agatamajda@icloud.com