Czy można usunąć kamień ze ślinianki bez usuwania całego gruczołu?

witam, pytanie dotyczy kamienia w śliniance podżuchwowej, który jest ruchomy, jednak mimo to nie chce sam się przebić na zewnątrz. Przesuwa się w kierunku ślinianki podjęzykowej, jest widoczny pod cienką warstwą skóry. Kamyk co jakiś czas częściowo blokuje ujście ślinianki, co wiąże się z opuchlizną na szyi oraz dyskomfortem, uczuciem rozpierania, a także bólem. Problem istnieje od dobrych kilku lat, jednak nie ukrywam, że z czasem przeszkadza coraz bardziej. Czy istnieje szansa na wycięcie samego kamienia z przewodu ślinianki bez konieczności wycięcia całej ślinianki, czego chciałabym bezwzględnie uniknąć. Z góry dziękuję za pomoc.

Lek. Paweł Szadkowski

Tak, istnieje taka szansa. Ale decyzję musi podjąć lekarz laryngolog, który będzie mógł uwidocznić kamień na usg.