Czy należy już usunąć druty z ręki?

Dwa miesiące temu złamalam sobie wyrostek łokciowy z oderwaniem i przemieszczeniem. Podczas zabiegu chirurgicznego został wstawiony popręg Webera i założony gips na 4 tygodnie. Przed operacją zostałam poinformowana że druty będą do wyjecia po roku. Po operacji podczas zdjęcia szwów Pan doktor stwierdził że założył mi za długie druty, które mogą mnie urażać i być może trzeba będzie je skrócić. Natomiast podczas ostatniej wizyty po zrobieniu zdjęcia Pan doktor skierował mnie do szpitala żeby zupełnie wyjąć druty. I tu pojawiają się moje obawy, czy to nie za szybko? Będzie to 3 miesiące po złamaniu.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

złamania w obrębie łokcia bardzo często mają charakter wieloodłamowy z przemieszczeniem, a zastosowanie Popręgu Webera lub śrub dociskowych to standardowa praktyka przy tym urazie. Wstawione operacyjnie druty mają za zadanie stabilnie zespolić odłamki kostne na czas zrostu. Zespolenie jest przewidziane na maksymalnie 12 miesięcy, lecz gdy uraz sprawnie się goi, Popręg można usunąć nawet po 3 tygodniach. Trzy miesiące od złamania to wystarczający czas na zrost kości. W Pani przypadku najwidoczniej lekarz prowadzący uznał, że uraz jest na tyle zaleczony, że popręg Webera już nie będzie potrzebny. Proszę pamiętać, że bardzo ważną procedurą po złamaniu wyrostka łokciowego jest podjęcie rehabilitacji.

Nasi specjaliści odpowiedzieli już na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zabieg-popregu-webera-u-54-letniej-osoby

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wystajace-druty-po-zlamaniu-wyrostka-lokciowego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.