Czy normy, które mi podano, liczy się od owulacji?

Witam,
16.02.2011 miałam ostatnią miesiączkę. Wg moich obserwacji owulacja nastąpiła 17.03 (mam bardzo nieregularne miesiączki 30, 36, 42 dni). 4 kwietnia 2011 wykonałam test HCG (nie bhcg). Wynik wyszedł mi 66,91, co odpowiada na 3-4 lub 4-5 tydzień. Z moich wyliczeń tygodnie te pasują mi, jakby były odliczone od owulacji. Bo gdy policzymy ciążę od ostatniej miesiączki, to wychodzi 6 tygodni, wg norm przypisuje się od 217 do 7135. Więc jak mam zinterpretować mój wynik HCG? Czy jest on prawidłowy?
Dodam, że test ciążowy wykrył ciążę 31.03, a 28.03 wynik był jeszcze negatywny. Czy normy, które mi podano, liczy się od owulacji?

26 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!
Z Pani opisu wynika, że wyniki są w normie do wieku ciąży. Wartości referencyjne podawane są zwykle dla wieku ciąży przy prawidłowych regularnych cyklach, tj. 28 dni. Jeżeli w ostatnim cyklu owulacja wystąpiła dopiero w 26 dniu cyklu, a zwykle ma ona miejsce między 10 a 16 dniem (przy czym uśrednia się do 14 dni), to to jest ta różnica 2 tygodni. Tę samą modyfikację trzeba będzie zastosować, wyliczając dzień przewidywanego porodu, stosując metodę Naegellego.
O prawidłowości rozwoju ciąży świadczy przyrost stężenia beta HCG w odstępie kilkudniowym. Nie wydaje mi się jednak, by miała Pani podstawy do obaw o nieprawidłowy rozwój ciąży. Jak sama Pani wspomniała, test wykonany 13 dni po owulacji dał wynik negatywny, by powtórzony po 3 dniach pokazał 2 kreski. Świadczy to o regularnym wzroście stężenia gonadotropiny kosmówkowej.
Reasumując, wg daty ostatniej miesiączki jest Pani w 6 tygodniu ciąży. Wiek ciąży zostanie zweryfikowany badaniem USG (ciąża będzie młodsza), które u pacjentek z nieregularnymi cyklami stanowi podstawę oceny wieku ciąży.
Pozdrawiam