Kiedy mogła nastąpić owulacja?

Witam serdecznie.

Mam pytanie, przez które ciągle myślę. Chodzi mi o to, że jeżeli miałam ostatnią miesiączkę 14 czerwca 2010, a jak byłam u ginekologa - 30 lipca 2010, to powiedział, że jestem w ciąży 6 tyg., 3 dni od ostatniej miesiączki. To kiedy mogła wystąpić owulacja...

Przypominam, że miałam cykle zawsze 28 dni tylko ten ostatni się skrócił do 26 dni. W trakcie tej ostatniej miesiączki byłam w podróży 2 razy (stresująca podróż -1 lot samolotem) później od 23 - 24 czerwca było sucho, od 25 czerwca bolał mnie trochę w dole brzucha, a śluz przezroczysty zobaczyłam dopiero 28 czerwca wieczorem. To kiedy mogła być owulacja.

Proszę bardzo o odpowiedź, bardzo mi na tym zależy. Dziękuję i pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Wiek ciąży standardowo określamy na podstawie daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jeśli Pani cykle są regularne, to nietrudno ocenić moment owulacji- występuje ona bowiem na ok. 14 dni przed miesiączką. U Pani byłoby to więc 28 czerwca, co zresztą potwierdzają obserwacje śluzu.

Dodatkowej informacji może udzielić Pani badanie USG wykonane między 7 a 11  tygodniem ciąży. Jeśli różnica między wiekiem ciąży wg USG a obliczonym wg ostatniej miesiączki jest większa niż 7 dni, to bierzemy pod uwagę wynik badania USG (zdarza się to przede wszystkim u kobiet, które mają nieregularne cykle).

Żeby określić datę owulacji na podstawie USG, należy dodać 14 dni do dnia, w którym zaczęła się ciąża wg USG (np. jeśli początek ciąży określony został w USG na 15 sierpni, to do owulacji doszło najprawdopodobniej 29 sierpnia).

Pozdrawiam serdecznie!