Czy obecna kość nosowa u płodu w 13 tygodniu ciąży świadczy o wykluczeniu Zespołu Downa?

Witam, mam pytanie.
Czy obecna kość nosowa u płodu w 13 tygodniu ciąży świadczy o wykluczeniu Zespołu Downa? Dodam i że przezierność karkowa w 12 tc wynosiła 1.5 mm przy CRL 5.8 cm, a w 13 TC 2.4 mm przy CRL 7.5 cm. Czy te wymiary mogą mnie zaniepokoić?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Brak kości nosowej stwierdza się u prawie 70% dzieci z zespołem Downa. Jej obecność nie jest więc stuprocentowym dowodem, że dziecko jest zdrowe, ale bardzo to przypuszczenie uprawdopodobnia. Wartości NT (przezierności karkowej) również mieszczą się w normie. Nie ma więc przesłanek do zamartwiania się, że Pani dziecko może być chore. Proszę być spokojną.
Pozdrawiam serdecznie!