Czy odciąganie kataru u 2,5-miesięcznego dziecka może uszkodzić wzrok?

Witam, mam następujące pytanie: czy odciągając gile z noska 2,5 miesięcznego dziecka można uszkodzić wzrok? pytam ponieważ mój synek ma katar i odciągam mu go za pomocą aspiratora i zauważyłam że prawe oczko tak jakby mocniej uciekało do wewnętrznego kącika oka.

Nie ma to związku. Aspirator prawidłowo stosowany do nosa nie uszkodzi wzroku. Jeżeli oczko bedzie nadal uciekało do środka po ukończeniu przez dziecko 3 miesięcy proponuje wizytę u okulisty (moze to świadczyć np. o wadzie wzroku). Do ukończenia przez dziecko 3 miesiąca jest to objaw fizjologiczny.

Pozdrawiam
Iwa Dziedzic
www.poradnikdlarodzica.blogspot.com