Czy po ekstrakcji zęba trzeba unikać aktywności fizycznej?

Dzień dobry :) Mam pewne zapytanie do lekarza. Jestem po zabiegu chirurgicznym usunięcia zęba 8 górnej. Przeczytałam, że trzeba unikać zajęć fizycznych. Czy wolno normalnie chodzić np. do sklepu czy na spotkanie? Lekarz mówił, że szew ma być 3 tygodnie. Poproszę o więcej informacji i zaleceń. Czy po tym okresie 3 tygodni można już wrócić do normalnego życia, czy są też jeszcze jakieś pewne zastrzeżenia? Nie chcę mieć powikłań po zabiegu. Czytałam w internecie, że wielu ludzi niestety miało takie powikłania, nawet cięższego typu. Proszę o wszelkie informacje. Dziękuję.

- unikanie palenia papierosów i picia alkoholu

- unikanie cięższej aktywności fizycznej (intensywne ćwiczenia, dźwiganie)

- unikanie intensywnego płukania jamy ustnej,

Ma to doprowadzić do gojenia bez powikłań. Wiele osób niestety nie przestrzega tych kilku zaleceń przez co gojenie jest utrudnione.

Warto unikać przynajmniej przez tydzień intensywnych ćwiczeń, żeby gojenie mogło przebiegać prawidłowo. Chodzenie do sklepu czy spotkania nie należy do intensywnych aktywności fizycznych, więc nie ma to wpływu na gojenie.