Czy tak częste badania USG jak w moim przypadku nie zaszkodzą dziecku?

Jestem obecnie w 11 tygodniu ciąży, przy okazji której wykryto u mnie brzydkiego szybko rosnącego mięśniaka. Z tego powodu dość często mam wykonywane trans waginalne badania USG (od 5 tygodnia ciąży wykonano ich w sumie 5) i tak się składa,że w kolejnym tygodniu czekają mnie kolejne dwa takie badania mające na celu obserwację szybkości wzrostu zmiany oraz płodu. Moja wątpliwość dotyczy ewentualnej szkodliwości USG dla płodu. Czy takowa istnieje? Czy tak częste badania USG jak w moim przypadku nie zaszkodzą dziecku?

Lek. Michał Lenard

Nie udowodniono negatywnego wpływu USG na ciążę, częste badanie nie będzie szkodliwe dla dziecka. Nie ma Pani powodu do obaw. Pozdrawiam!