Czy tak częste usg może być szkodliwe?

Witam, obecnie jestem w 13 tygodniu ciąży bliźniaczej dwujajowej dwukosmówkowej. Mam dwóch lekarzy prowadzących, jednego prywatnie a drugiego z NFZ. Wizyty mam przeważnie w tym samym dniu jedno po drugim i w obu mam robione badania usg. Czy tak częste robienie badań usg godzina po godzinie szkodzi moim dzieciom? Mam też robione badania prenatalne w innym klinikiam dzien po dniu oczywiście też z usg, czt to wpływa na dzieci tak częste usg?

Redakcja abcZdrowie

Witam, mimo pojawiających się niejednokrotnie hipotez odnośnie rzekomej szkodliwości USG, to dotychczas nie stwierdzono negatywnego wpływu tego badania na płód. Natomiast warto wziąć pod uwagę zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, które mówi o konieczności wykonania minimum trzech badania USG w ciąży – w 11.-14. tygodniu ciąży, 18.-22. oraz 28.-32. tygodniu ciąży. Jeśli wystąpią wskazania, to oczywiście można wykonywać badanie USG tak często, jak jest to konieczne. Myślę jednak, że warto zachować rozsądek i zadać sobie pytanie o konieczność czy też zasadność wykonywania tego badania dwukrotnie w ciągu jednego dnia. O bezpieczeństwie wykorzystania fal ultradźwiękowych mówi się przy założeniu, że badanie zostanie wykonane przez wykwalifikowanego lekarza w możliwie najkrótszym czasie i z zachowaniem odstępu czasowego. Są podobno badania wskazujące, iż użycie fal dźwiękowych wiąże się ze wzrostem temperatury w tkankach – od 1 stopnia Celsjusza do aż 6, co może negatywnie wpływać na rozwój płodu. W I trymestrze na pewno warto nie korzystać zbyt często z tej metody diagnostycznej, gdy nie występuje taka konieczność podyktowana względami zdrowotnymi. Sugeruję również konsultację z lekarzami, prowadzącymi Pani ciążę, oni mają największe kompetencje, by wypowiadać się na ten temat.
O badaniu USG – jak wygląda, kiedy jest stosowane oraz jaką technologię wykorzystuje, przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/usg-dopochwowe.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.