Czy ten puls powinien mnie martwić?

Z tej strony Grzegorz mam 44 lata. Od trzech tygodni stosuje lek na nadciśnienie Zofenil oraz Rosutrox na cholesterol według zaleceń kardiologa. Wiem że skutkiem jest niższy puls. Teraz wieczorem mam od 56 do 60. Nic mi nie dolega ale nigdy prze tabletkami nie miałem. Puls idealny tj 70 ma w południe. Tabletki skuteczne bo obniżają ciśnienie. Dzięki
MĘŻCZYZNA, 44 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

nadciśnienie tętnicze, a dokładniej leki stosowane z tego powodu mogą doprowadzić do działań niepożądanych, takich jak niski puls. Nasz ekspert z zakresu kardiologii uważa, że to dosyć częste zjawisko.

Jeśli obniżone tętno to jedyny skutek uboczny i nie występują przy tym u Pana żadne inne dolegliwości, to najprawdopodobniej nie ma powodów do obaw. W takich sytuacjach nie podejmuje się raczej żadnego leczenia. Gdyby jednak doszły do tego jakiekolwiek inne objawy, to proszę koniecznie porozmawiać na ten temat z lekarzem prowadzącym. Wówczas konieczne może być podjęcie dalszych działań i zmodyfikowanie dotychczasowego leczenia.

Odpowiedzi na podobne pytania znaleźć można pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/niskie-tetno-przy-nadcisnieniu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/niskie-cisnienie-przy-lekach-na-nadcisnienie,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyjmowanie-lekow-na-nadcisnienie-a-niskie-tetno.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.