Czy u 6-latki powinno wykonywać się operację na torbiel Bakera pod kolanem?

Witam. U córki 6 lat wykryto torbiel bakera pod kolanem . Ma już wyznaczony termin operacji,czy są jakieś powikłania po operacji i czy u dziecka powinno się wykonywać taki zabieg,czy warto poczekać? Od ponad roku torbiel troszkę się powiększyła. Proszę o radę. Bardzo obawiam się operacji i pobytu w szpitalu. Pozdrawiam

Witam. Zasadniczo cystę Backera leczy się operacyjnie. Ja przed operacją proponuję podjęcie próby leczenia zachowawczego, które niekiedy daje dobre efekty. Nawet jeśli to tylko 1% szans sądzę iż warto spróbować. Wykonuję w znieczuleniu punkcję, odciągam treść (maź stawową) podaję depo-medrol i gipsuję elastycznym gipsem na miesiąc. Jeśli wystąpi nawrót po kilku miesiącach ewentualnie powtarzam punkcję względnie od razu kieruję do leczenia operacyjnego. Jeśli jest to niewielka torbiel szanse są większe. A nuż załapie się na ten % szczęśliwców ;)