Torbiel Bakera u 3-letniego dziecka

Witam Jestem mamą 3 letniego chłopczyka u którego stwierdzono torbiel Bakera , od ponad roku czasu jeżdżę z synkiem po lekarzach , początkowo ortopeda ,potem chirurg dziecięcy i każdy lekarz ma inne zdanie na temat .Jeden specjalista zapisał nas na zabieg a gdy pojechaliśmy do szpitala Pani doktor stwierdziła ,że zabieg jest nie potrzebny ... Bardzo proszę o poradę co dalej mam robić udać się gdzieś jeszcze czy na razie poczekać ? Torbiel powiększa się znacznie podczas wysiłku fizycznego synka

Jeśli torbiel nie daje dolegliwości, nie powiększa się systematycznie można ewentualnie poczekać z zbiegiem i obserwować ją. Jednak ostateczną decyzję w tej sprawie musi podjąć chirurg prowadzący.

Witam. Jak Pani widzi tu zdania naukowców są podzielone. Ja preferuję przed leczeniem operacyjnym wykonanie punkcji z podaniem małej dawki depo-medrolu i zagipsowanie nóżki w soft-cast na miesiąc. Wiele dzieci uniknęło w ten sposób operacji. Jednakże nie ma 100 % pewności że nie nawróci. Czasami w razie nawroty raz jeszcze punktuję. Oczywiście przed punkcją znieczulam bez kłucia miejsce punkcji.