Czy wysiłek po botoksie może mieć dla mnie negatywne konsekwencje?

Mialam dziś wstrzyknięty botox w lwią zmarszczkę między brwiami. Niestety lekarz nie powiedział nic że nie powinno się po takim zabiegu forsować, a ja 3 godziny po iniekcji zrobiłam bardzo intensywny trenig interwalowy.Teraz dopiero czytam że nie powinno się cwiczyc zaraz po, bo grozi to rozlaniem i porażeniem mięśni sąsiadujących. Bardzo się martwię, bo to miedzy brwiami, czy nie nie porazi mi to wzroku lub czy nie opadną powieki itp. Na efekty trzeba poczekać kilka, kilkanaście dni, więc będę teraz żyć w stresie. Proszę o poradę czy jest duża szansa że zrobilam sobie krzywdę? Czy powinnam teraz w jakis sposób zainterweniowac czy juz nie mogę sobie pomóc?

Dzień dobry,

faktycznie po botoksie znaczenie mają zalecenia, zresztą jak po każdym zabiegu estetycznym. Wszystko zależy oczywiście od ilości preparatu, jaką podał lekarz. Zakładając, że mógł to być zabieg "baby botox", czyli mniejsza ilość botoxu dla bardziej naturalnego efektu, być może dlatego nie otrzymała Pani takiego zalecenia. Natomiast wersja klasyczna zabiegu wymaga oczywiście powstrzymania się od intensywnej aktywności fizycznej, a nie stosowanie się do zaleceń może niestety skutkować przemieszczeniem się preparatu i porażeniem sąsiednich mięśni. "Antidotum" nie ma, ponieważ nie jest to taki preparat, jak kwas hialuronowy. Jeśli ma Pani wątpliwości to proponuję skontaktować się z lekarzem, który wykonał zabieg, aby dowiedzieć się, czy faktycznie aktywność fizyczna nie była wskazana. Proszę się nie załamywać, bo efekt powinien być widoczny najdalej do 7 dni, więc jeśli po tym czasie nic się nie wydarzy to myślę, że będzie mogła Pani spać spokojnie. Mam nadzieję, że moje podpowiedzi okażą się pomocne.

Pozdrawiam,

Ewa Szmaj