Czy znamiona na wargach sromowych mniejszych powinny mnie martwić?

Hej! Ostatnio zaczęłam zastanawiać się czy znamiona na wargach sromowych mniejszych są normalne. Mam tam brązowa plamkę od kiedy pamiętam, zmiana nie jest zagoniona, nie powiększa się i badam się ginekologicznie regularnie. Nie pokazywałam jednak tego dokładnie ginekologowi ani dermatologowi nigdy wcześniej i obecnie zaczęłam przejmować się, że może być to rakogenne. Znalazłam informacje o pieprzykach i tzw myszkach na zewnętrznych wargach sromowych, ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji na temat niechorobowych przebarwień na wargach wewnętrznych. Czy powinnam się martwić?
KOBIETA, 24 LAT 7 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

z pewnością znamię, które Pani opisuje wymaga bezpośredniego kontaktu ze specjalistą. Lekarz musi je zobaczyć, aby ocenić. Pomocne może być badanie dermatoskopowe.

Zachęcamy więc do zapisania się na wizytę do lekarza dermatologa, który wykona niezbędne badania i oceni znamię na wardze sromowej. Proszę również wspomnieć o te zmianie ginekologowi podczas kolejnej wizyty. Będzie Pani spokojniejsza, gdy oceni je ktoś kompetentny.

W naszym serwisie pojawiały się podobne pytania. Poniżej umieszczamy przykładowe z nich:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-znamie-na-wardze-sromowej-mniejszej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-znaczy-krostka-czarnego-koloru-na-wardze,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ciemna-skora-w-okolicach-intymnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.