Dlaczego dziecko w nocy wymiotuje?

Witam mam dziecko w wieku 3 lat i już drugi raz się zdarzyło że w nocy budzi się z płaczem i zwymiotuje raz i idzie spać. Innych objawów nie ma a w dzień zachowuje się normalnie dużo pije i je tak jak zawsze. Dużo przebywa w cieniu a nie w słońcu na tych upałach. Proszę o pomoc co to może być

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia dziecka. Wymioty bez wyraźnej czasem pojawiają się wśród dzieci i nie powinno to świadczyć o niczym niepokojącym.

Aby znaleźć przyczynę takiej dolegliwości, należałoby przeprowadzić właściwą diagnostykę oraz konsultację z lekarzem pediatrą. Na wstępie można by wykonać pełną morfologię krwi z rozmazem manualnym, CRP, a także poziom prób wątrobowych i kreatyniny w surowicy krwi. W przypadku, gdyby doszły objawy bólowe ze strony jamy brzusznej, można by rozważyć USG jamy brzusznej a badanie próbki kału pod kątem obecności pasożytów.

Przyczyn wymiotów u dziecka może być wiele, a do najczęstszych można zaliczyć: infekcje wirusowe i bakteryjnie, nieżyt żołądka, refluks żołądkowo – przełykowy, czynniki stresogenne, a także infekcje dolnych dróg oddechowych.

Możliwe, że w przypadku Pani dziecka, po wykluczeniu chorób somatycznych, takie jednorazowe wymioty mogłyby być spowodowane koszmarami sennymi i stresem.

Na pewno, z racji odległości, trudno jest całkowicie określić źródło takich problemów u dziecka. Zalecamy, zatem konsultację z lekarzem pediatrą, który po dokładnym wywiadzie zdecyduje o dalszym postępowaniu i ewentualnej diagnostyce.

Życzymy dużo zdrowia dla Pani dziecka!

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/gdy-dziecko-wymiotuje

https://zdrowie.parenting.pl/cola-na-wymioty-u-dziecka-moze-pomoc-czy-zaszkodzic

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.