Dlaczego niemowlę nie chce jeść?

Witam. Moja 13 miesięczna córka 24 czerwca została zaszczepiona Mmrvaxpro. W 8 sobie gorączkowała przez jedną dobę, jednak od 4 dni nie chce w ogóle jeść, gdzie nigdy nie było problemu z jedzeniem u niej... ąż się trwała zawsze do jedzenia. Ile może jeszcze potrwać taki stan. Od 4 dni pije minimalnie 3 razy na dobę mleko dosłownie po kilka łyczków. Jest w dobrym nastroju

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno ocenić, czy brak apetytu może mieć związek ze szczepieniem MMR. Niewykluczone są natomiast skutki uboczne I dawki tego szczepienia w postaci gorączki, wysypki typowej dla różyczki oraz braku apetytu – takie symptomy mogą pojawić się między 6. a 10. dobą od podania szczepionki. Więcej o szczepieniu MMR przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/odra-swinka-rozyczka-szczepionka-mmr.

Natomiast brak apetytu może mieć też związek z ząbkowaniem, infekcją, a nawet pogodą. Warto obserwować dziecko i pilnować, by spożywało płyny oraz zdecydowanie skonsultować się z pediatrą. Jeżeli sytuacja nie ulegnie zmianie może być konieczna dalsza diagnostyka, choć problem tymczasowego braku apetytu u małych dzieci jest stosunkowo częstym zjawiskiem. Ważnym sygnałem dla Pani powinno być samopoczucie córki – jeżeli nie gorączkuje, nie jest marudna i nie sprawia wrażenia, że coś ją boli, to jest wysoce prawdopodobne, że nie ma Pani powodów do obaw. Możliwe przyczyny braku apetytu u dziecka oraz sygnały, które powinny zmusić do niezwłocznej interwencji zostały omówione pod tym adresem, zachęcam do lektury: https://parenting.pl/dziecko-nie-chce-jesc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.