Jak powinno się postępować z nieszczepionymi dziećmi?

Dzien dobry. Jestem mamą dwojki dzieci 5 lat i 3 miesiace. Starsza corka byla szczepiona szczepionkami obowiazkowymi (skojarzona, oraz po pierwszym roku swinka, odra i rozyczka). Mlodszy syn, narazie mial pierwsza dawke szczepionki skojarzonej. Niedawno do kraju na stale wrocila moja siostra, ktora ma 1.5 roczne dziecko. Problem w tym, ze dziecko zostalo zaszczepione jedna dawka szczepionki skojarzonej i na tym sie skaczylo, bo zle zniosla ta szczepionke. Pytanie jest moje takie, czy moge bezpiecznie sie skotykac z siostra i jej dzieckiem i narazac na kontakt z moim bobasem? Dodam ze bobas normarlnie wychodzi na spacery i ma kontakt z siostra, ktora chodzi do przedszkola i dziecmi ktore czasem do niej przychodza (o ile wiem, wszystkie szczepione). Chodzi mi o to czy kontakt z corka siostry zwieksza istotnie ryzyko zarazenia maleggo chorobami na ktore nie jest ona szczepiona. Corka siostry nie chodzi do zlobka

Lek. Paweł Szadkowski

Bardzo ciężko odpowiedzieć na Pani pytanie. Córka siostry nie była zaszczepiona na różyczkę, odrę i świnkę - te choroby, choć u starszego dziecka zazwyczaj nie powodują znacznych dolegliwości, u 3 miesięcznego dziecka mogą okazać się bardzo poważne. W Polsce niestety wiele dzieci nie jest zaszczepionych i nie jest Pani w stanie zapobiec wszystkim kontaktom, bo zwyczajnie nie będzie Pani świadoma, że dane dziecko nie jest zaszczepione. Do czasu otrzymania przez synka szczepionki MMR warto zachować zdrowy rozsądek. Skoro córka siostry nie chodzi do przedszkola/żłobka - jest mniejsze ryzyko, że zachoruje na daną chorobę.