Dlaczego odczuwam to strzelanie w karku?

Witam! Mam 29 lat . Od dłuższego czasu strzela mi w karku ( prawie za każdym obrotem) a także w kolanach ( za każdym ugięciem) . Gdy wstaje i kucam bolą mnie kolana. Co to może być? Dodam jeszcze że strasznie bolą mnie barki i biodra. Piecze mnie gardło i czuję tam taką gule której nje mogę połknąć. Co to jest? Proszę o pomoc.
KOBIETA, 29 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Opisane przez Panią dolegliwości mogą wskazywać na szereg różnych przyczyn, które wymagają dokładniejszego zbadania.

Strzelanie w stawach i ból, zwłaszcza w kolanach i karku, może mieć związek z różnymi problemami mięśniowo-szkieletowymi, takimi jak napięcie mięśni, niewłaściwa postawa, przeciążenie lub stan zapalny stawów. Są to dość powszechne objawy, które mogą wynikać z codziennych nawyków, pracy siedzącej czy braku regularnej aktywności fizycznej. Z kolei ból barków i bioder może być związany zarówno z napięciami mięśniowymi, jak i bardziej skomplikowanymi kwestiami, takimi jak zapalenie stawów.

Uczucie pieczenia w gardle i wrażenie "guli" mogą być z kolei objawami refluksu żołądkowo-przełykowego lub innego problemu związanego z układem pokarmowym, ale również mogą wynikać z przewlekłego napięcia i stresu.

Zdecydowanie polecam skonsultowanie się z lekarzem rodzinnym, który na podstawie dokładnego wywiadu medycznego i badań fizykalnych zleci odpowiednie badania diagnostyczne, prawdopodobnie będą to: badanie krwi, RTG stawów czy badanie USG, aby wykluczyć lub potwierdzić potencjalne problemy ortopedyczne czy reumatologiczne. W razie potwierdzenia następnym krokiem będzie specjalista neurolog lub ortopeda. Co do objawów w garde, warto również skonsultować się z laryngologiem, który może je zbadać i ocenić, czy nie ma tam żadnych niepokojących zmian.

Zapraszam też do przeczytania artykułów na omawiane tematy:

https://portal.abczdrowie.pl/chrupanie-w-kolanach

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-refluksu-zoladkowo-przelykowego

https://portal.abczdrowie.pl/gula-w-gardle-przyczyny-badania-leczenie

Ważne jest, by nie ignorować tych objawów i zasięgnąć porady medycznej, aby znaleźć przyczynę dolegliwości i rozpocząć odpowiednie leczenie. Życzę Pani szybkiego powrotu do zdrowia i mam nadzieję, że wkrótce uda się znaleźć przyczynę Pani dolegliwości.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.