Dlaczego mam te bóle karku i potylicy?

Dzień dobry. Od pewnego czasu regularnie odczuwam silne bóle karku, aż do potylicy, nieraz w kierunku obręczy barkowej, którym towarzyszą czasami intensywne bóle głowy, zawroty a ostatnio nawet mdłości czy wymioty. Często przy zmianie pozycji (obracanie się czy podnoszenie się w łóżku, siadanie), niekonicznie gwałtownej. Pracuję dużo w pozycji siedzącej oraz przez większość czasu w stresie (powiedziałabym,że długotrwałym, choć o różnym natężeniu). Czy bardziej realne jest, że jest to konsekwencja wady kręgosłupa szyjnego czy spowodowanego stresem i długotrwałą pozycją ciała napięcia mięśni? Poprzednio taki stan utrzymywał się ponad miesiąc, a leki, które brałam na błędnik w tym przypadku nie pomagały (od wielu lat mam zdiagnozowane uszkodzenie prawego błędnika, ale gdy problem był po jego stronie leki w końcu pomagały). Doppler żył szyjnych był prawidłowy, wyniki krwi również. W ciąży nie jestem.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem swojego zdrowia. Prawdopodobnie przyczyną wspomnianych dolegliwości bólowych są właśnie stany napięcia mięśniowego spowodowanego przewlekłym stresem oraz siedzącym trybem życia.

Silny stres oraz przeżycia emocjonalne powodują nadmierne napięcie mięśniowe. Prowadzi to głównie do nagłego skurczu szyi oraz pleców. Taka sytuacja właśnie przyczynia się do odczuwania bólu w okolicach karku, głowy, ale również i kręgosłupa.

Aby złagodzić lub całkiem wyeliminować te objawy oraz poprawić swój komfort życia warto rozważyć ograniczenie stresów oraz zadbać o swój komfort psychiczny. Można wypróbować techniki relaksacyjne oraz zwiększyć aktywność fizyczną.

Należałoby również rozważyć wdrożenie właściwych zabiegów rehabilitacyjnych, między innymi mobilizację oraz masaż klasyczny, a także jonoforezę. Takie postępowanie na pewno złagodzi skutki napięcia mięśniowego i zmniejszy dolegliwości bólowe.

W razie wszelkich wątpliwości zalecamy Pani konsultację z lekarzem neurologiem lub fizjoterapeutą. Specjalista po badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszym postępowaniu oraz ewentualnej diagnostyce.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce;

https://portal.abczdrowie.pl/wzmozone-napiecie-miesniowe

https://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia-wzmacniajace-miesnie

https://portal.abczdrowie.pl/napieciowy-bol-glowy-przyczyny-objawy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.