Dlaczego w krótkim czasie spadło IGG u osoby z toksoplazmozą?

zdiagnozowano u mnie toksoplazmozę (w styczniu 2017), od tego czasu trzykrotnie byłam leczona antybiotykiem w czerwcu,wrześniu i grudniu- rovamecyną, po każdej dawce robiłam badania krwi które nie wychodziły dobrze więc lekarz ponownie przepisywał antybiotyk. W październiku robiłam badania które przedstawiały się następująco:IGG 170 (wartość ref. pow, 8,0 dodtni) IGM 0,76 (wartość ref. pow. 0,65 dodatni). W grudniu po antybiotyku kolejne badania i następujące wyniki: IGG 93 wart. ref, jak wyżej; IGM 0,78 dodatni. W styczniu 2018 znowu ponowiłam badania i IGG 25,5 ; IGM 0,700 awidność 58% tzw, szara strefa od 60% awidność wysoka. Widać więc,że IGM powoli ale spada. I teraz moje pytanie dlaczego w tak krótkim czasie tak znacznie spadło IGG ? I skoro choroba trwa już tyle czasu to czy mogę bezpiecznie starać się o dziecko?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Wraz z czasem poziom przeciwciał IgG spada, również spada poziom IgM. Gdyby doszło do nadkażenia, to wzrósłby poziom IgM. Jeżeli choroba byłaby nadal aktywna, to poziom IgG prawdopodobnie byłby ciągle na podobnym poziomie. Jednak aby określić czy może Pani bezpiecznie zajść w ciążę warto zasięgnąć rady specjalisty chorób zakaźnych.