Do czego może doprowadzić nieleczone nieswoiste aktywne zapalenie odbytnicy i colitis chronica activia esicy?

Lek. Tomasz Budlewski

Zwiększa to oczywiście ryzyko powikłań: najczęstszym powikłaniem zapalenia odbytnicy jest trwałe uszkodzenie jej błony śluzowej prowadzące do powstania twardej nierozciągliwej blizny zwężającej światło odbytu lub odbytnicy i utrudniającej oddawanie stolca. Rzadko nieswoiste zapalenie odbytnicy przechodzić może w pełnoobjawowe wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Niestety to nie są rozpoznania kliniczne, a tylko rozpoznanie histopatologiczne ( z badania wycinków). Aby móc ocenić stan pacjenta lekarz musi zapoznać się z obrazem endoskopowym oraz dolegliwościami i objawami występującymi u pacjenta. Doradzam wizytę u proktologa lub gastroenterologa. Więcej informacji na naszej stronie www.melitamedical.pl