Fizjologiczna ilość płynu w stanie kolanowym

co to oznacza:fizjologiczna ilość płynu w stanie kolanowym.Błona maziowa niepogrubiona.Wiązadło krzyżowe tylne w odcinku dystalnym jest bardzo wąskie, w proksymalnym natomiast ulega fuzji z dwoma, stosunkowo grubymi wiązadłąmi łąkotkowo-udowymi,które przyczepiają się w polu przyczepu udowego PCL. Obraz w pierwszej koleności wskazuje na wrodzoną hipoplazję PCL, mniej prawdopodobne wydaje się stan po zerwniu z reinsercją więzadła na więzadłąch łękotkowo-udowych.pozostałe bez nieprawidłowości.

Szanowna Pani

Opis radiologiczny wskazuje na to, że kolano ma nie w pełni wyksztalcone więzadło krzyżowe tylne - jedno z 4 najważniejszych więzadeł kolana. Druga możliwość jaką wspomina radiolog to taka, że w przeszłości w skutek urazu kolana doszło do częściowego zerwania tego więzadła. Poza tym badanie nie ujawniło żadnych innych nieprawidłowości.
Jeśli ma Pani objawy niestabilności kolana - wówczas jest to wskazanie do naprawy więzadła (rekonstrukcji PCL http://www.artrocenter.pl/k2-media-manager/choroby-stawow-kolanowych/item/254-uszkodzenie-wiezadla-krzyzowego-tylnego-pcl ). Jeśli uszkodzenie nie daje objawów, nie ma sensu go naprawiać.

Z wyrazami szacunku
Jędrzej Kosmowski