Grzybica pochwy w 12 tygodniu ciąży

Jestem w 12 t.c, i nawróciła grzybica po miesiącu. Wczesniej stosowałam nystatynę. Kiedy w poprzednim tygodniu byłam u lekarza uskarżając się na objawy, powiedział, że nie widzi zmian i nie ma potrzeby robić posiewu. Dziś zmuszona jestem do niego wrócić już z rozwiniętą chorobą. Czy są globulki bez recepty dla ciężarnych? Mam straszliwy obrzęk sromu. Smaruję maścia chlotrimazolum, ale może warto zażyć coś jeszcze?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, ciąża jest stanem zwiększającym ryzyko grzybicy pochwy, ponieważ zmienia się pH pochwy na bardziej zasadowe. Proszę skonsultować się z lekarzem, który po zbadaniu, przepisze leki przeciwgrzybicze w postaci miejscowej. Istotne jest, by w ciąży stosować leczenie pod kontrolą lekarza prowadzącego. Istotne jest utrzymanie higieny. Warto także wykonać oznaczenie glikemii i morfologię krwi, Pozdrawiam.