Higiena rany po operacji usunięcia tarczycy

Witam, miałem operację wycięcia tarczycy 6 dni temu i przy ranie od drenu jak i przy ranie pooperacyjnej smukłe, prawie przezroczyste plastry. Pytanie brzmi, czy mam je zdjąć i przemyć ranę czy zostawić aż odpadną same (ok. 14dni) taką informację dostałem od pielęgniarek w szpitalu i mam tak napisane na kartce (wydrukowane na standardowej kartce papieru typu, co robić po operacji) Operacja miała miejsce w Norwegii. Pozdrawiam

Małgorzata Panek

Te przezroczyste plastry to tzw. Stripy. Zastępują one szwy skórne. Powinien Pan tylko przemywać delikatnie ranę, starając się nie ruszyć plastrów (toaleta wokół rany). Zbyt wczesne usunięcie tych plastrów mogłoby spowodować rozejście się rany pooperacyjnej.
Pozdrawiam