Huśtawki nastroju podczas ciąży

Jak radzić sobie z huśtawkami nastroju podczas ciąży?
ponad rok temu

Dzień Dobry Pani,

Zapraszam Panią serdecznie do poczytania:
https://parenting.pl/humory-w-ciazy

oraz (ze strony: https://www.babyboom.pl/ciaza/

Nie martw się tym na co nie masz wpływu - czyli nie martw się na zapas,

Nie wyobrażaj sobie różnych strasznych sytuacji,
Nie przewiduj rozmaitych kłopotów.
Staraj się myśleć pozytywnie,

Zaufaj lekarzowi - znajdź lekarza, z którym będziesz się dobrze czuła, któremu będziesz mogła zadawać każde, nawet najdziwniejsze pytanie,

Zapisz się do szkoły rodzenia - być może spotkasz tam jakąś bratnią duszę, kobietę w takiej jak ty sytuacji, a więc kogoś kto Cię zrozumie. Otrzymasz tam też fachowa pomoc i wskazówki, które trochę rozwieją twoje lęki, poczujesz się pewniej,
miej chwilę dla siebie

Postaraj się dbać o siebie, o swój wygląd, codziennie zrobić sobie lekki makijaż (jeśli nie chodzisz do pracy i jesteś w domu). Staraj się też sprawiać sobie przyjemności (jeśli nie robi tego ktoś ci bliski) - czasem nastrój poprawi dobra książka, wizyta u fryzjera, kosmetyczki, spotkanie z koleżankami, rozmowa przez telefon, szykowanie rzeczy dla maluszka Jeśli masz już dzieci lub musisz leżeć bo ciążą jest zagrożona - ten punkt jest szczególnie ważny!! Pamiętaj, żeby dbać o swoje dobre samopoczucie.
zajmij się czymś ciekawym - to też ważne, niech twoje życie nie kręci się ciągle wokół twojego stanu, jeśli jesteś zdrowa prowadź normalny tryb życia, spotykaj się z ludźmi, bo kiedy twój maluch się urodzi - długo nie będziesz miała na to czasu,

Pozwól się rozpieszczać, jeśli masz kogoś kto może to robić - nie rób z siebie bohatera

Masz prawo być zmęczona i potrzebować spokoju, ciszy, chwili relaksu, a więc wsparcia ze strony partnera, męża, koleżanki, która przez moment wyręczy, okaże czułość, ciepło i uczucie.

Staraj się, choć to nie łatwe, nie zamartwiać się ciągle, dbać o siebie i pamiętaj - nic się nie stanie jeśli akurat nie posprzątasz, czy nie poukładasz rzeczy. A może masz bliską osobę, która w chwilach trudnych będzie dla ciebie wsparciem, rozweseli cię i zrobi masaż pleców?

Rozmawiaj, rozmawiaj, rozmawiaj - to naprawdę pomaga,
więc jeśli masz słuchacza, korzystaj z tego zawsze kiedy potrzebujesz.

Mów wyraźnie i konkretnie czego potrzebujesz, jak się czujesz i daj czas tej drugiej osobie na oswojenie się z nową sytuacją. Może znajdziesz grono mam, z którymi będziesz dzieliła się swymi przeżyciami?

Pozwól sobie na doznawanie różnych emocji - nie zaprzeczaj im, nie wyrzucaj z myśli.
Staraj się sobie z nimi radzić, nazywaj je i stawiaj im czoła, przy pomocy rozmowy, lektury, a jeśli czujesz, że sobie nie radzisz - nie wstydź się zasięgnąć pomocy specjalisty.

Uśmiechnij się - codziennie uśmiechnij się do swojego odbicia w lustrze, staraj się w wolnych chwilach relaksować, np. wyobrażając sobie (ze wszystkimi konkretnymi szczegółami - np. łącznie z powiewem ciepłego wiatru, zapachem konwalii, promieniem słońca na policzku) "swoje wymarzone miejsce", czy "najpiękniejszą chwilę w życiu",

Dużo wypoczywaj, staraj się prowadzić w miarę regularny tryb życia,

Staraj się odpowiednio odżywiać.

Z przesłaniem tylko dobrego samopoczucia,
Irena Mielnik-Madej