Interpretacja wyniku gazometrii u 56-latka

proszę o interpretację wyników gazometrii. pH 7,40, pCO2 44,5 mmHg, pO2 39,3 mmHg, Na+ 145 mmol/l, K+ 3,79 mmol/l, HCO3act 26,7 mmol/l, HCO3std 25,1 mmol/l, BE(ecf) 1,8 mmol/l BE(B) 1,4 mmol/l, ctCO2 28,0 mL/dL, O2SAT 73,6% luka anionowa 18,5 mmol/l Mam 56 lat i astmę oskrzelową. Nie palę papierosów.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Niepokojące są wyniki saturacji oraz próżności tlenu. Jest to skutek hipoksemii, która może wynikać z choroby podstawowej. Konieczna jest konsultacja ze specjalistą u pulmonologa.