Jak dezynfekować maseczki wielorazowe?

Witam serdecznie, Mam pytanie odnośnie maseczek wielorazowych, dokładnie o ich dezynfekcje. Czy można użyć do tego zwykłego sterelizatora? Czy konieczne jest jednak długie pranie w minimum 60 stopniach?

Redakcja abcZdrowie

Witam, nie wiem, jaki sterylizator ma Pan na myśli, ale do dezynfekcji maseczki sprawdzi się nawet taki przeznaczony do sterylizacji butelek i smoczków, dostępny w sklepie z akcesoriami dziecięcymi. Profesjonalny sterylizator – taki, jaki można spotkać w salonach kosmetycznych czy dentystycznych tym bardziej będzie skuteczny. Rolę domowego sterylizatora do maseczek może spełniać nawet zwykły słoik, w którym (po zakręceniu) umieści Pan maseczkę i będzie gotował przez 30 minut. Koronawirus SARS-CoV-2 ginie w 60 stopniach Celsjusza, więc można maseczki uprać w pralce na programie nastawionym na zaledwie 30 minut. Później jednak warto użyć żelazka (100-110 stopni Celsjusza). Inne sposoby na maseczkę wielokrotnego użytku to dezynfekcja preparatem na bazie alkoholu w sprayu. Więcej szczegółów odnajdzie Pan w tym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/w-jaki-sposob-prac-maseczki-wielokrotnego-uzytku. Choć wielu lekarzy mówi o tym, że być może jest to nadmierna ostrożność, warto sobie zadać ten trud. Zwłaszcza, że wirus na maseczkach może przetrwać nawet 7 dób, na przedmiotach plastikowych czy metalowych równie długo. O tym, jak długo żyje wirus na powierzchni przedmiotów i w jakiej temperaturze ginie, mówi ekspert, doktor Grzesiowski, zachęcam do obejrzenia materiału: https://portal.abczdrowie.pl/w-jakiej-temperaturze-i-jak-dlugo-zyje-koronawirus-dr-pawel-grzesiowski-odpowiada. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.