Jak leczyć czerwone wargi sromowe?

Dzień dobry, od paru dni zmagam się z zaczerwienieniem warg sromowych mniejszych od wewnetrzej strony (widać po rozchyleniu warg). Nie mam żadnych innych dolegliwości ani pieczenia ani upławow, jeden partner seksualny od 7 lat. Smaruje clotrimazolem jednak niewiele pomaga. Dziękuję za odpowiedź
KOBIETA, 33 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Taka dolegliwość może pojawić się z różnych powodów, dlatego w tym przypadku należałoby udać się do specjalisty. Ginekolog będzie mógł wskazać przyczynę problemu i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Bardzo często zaczerwienienie warg sromowych ma związek z rozwijającą się grzybicą nazywaną również kandydozą. Oprócz tego objawy mogą się pojawić również białe upławy o serowatej konsystencji. Leczenie tego schorzenia opiera się zwykle na stosowaniu przeciwgrzybicznych preparatów miejscowych np. w formie specjalnych globulek lub maści. Więcej na temat tej choroby można przeczytać w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-sromu

Takie dolegliwości mogą sygnalizować również inne choroby np. waginozę. W tym przypadku towarzyszyć jej może pojawienie się wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu. Zaczerwienienie tych okolic może wystąpić także przy innych schorzeniach np. chlamydiozie oraz rzęsistkowicy.

Zdarza się również, że u niektórych pacjentek stan ten ma związek z jakimś uczuleniem. Proszę zastanowić się, czy w ostatnim czasie nie zmieniła Pani przypadkiem np. kosmetyku do depilacji czy płynu do higieny intymnej. Nierzadko uczulenie może powodować również bielizna wykonana z nieprzepuszczalnych syntetycznych materiałów, która powoduje podrażnienie tych okolic. W takim przypadku poza zaczerwienieniem warg sromowych, nierzadko pojawia się również wysypka.

Poniżej znajdzie Pani przykładowe linki do pytań o podobnej tematyce zadanych przez innych użytkowników portalu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czym-jest-spowodowane-zaczerwienienie-warg-sromowych

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/swiad-i-zaczerwienienie-warg-sromowych-a-mozliwa-infekcja

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-mam-czerwone-wargi-sromowe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.