Jak leczyć nawracające infekcje gardła i krtani u 2-latka?

Witam. Synek. Ma dwa latka.. Od roku chodzi do żłobka. Choruje raz w miesiącu albo na zapalenie krtani albo gardła. Na krtani dostaje inhalacje z nebbudu a na gardło antybiotyk bo nic nie pomaga. Myślałam ze latem będzie mniej chorował ale nadal jest to samo. W zeszłym tyg zapalenie gardła i gorączka i ds znowu gorączką. Nie wiem co robić. Czy coś na odporność Państwo polecą, może powinnam zrobić badania jakieś? Proszę o odpowiedź .

Lek. Paweł Szadkowski

Proszę dokładnie "policzyć" ile razy syn chorował już w tym roku, ile razy brał antybiotyk. Wtedy najlepiej się udać do pediatry i porozmawiać z nim, dlatego, że zaburzenia odporności możemy podejrzewać przy konkretnych przypadkach, a z Pani opisu nie jestem w stanie stuprocentowo tego stwierdzić. Gdyby okazało się, że syn rzeczywiście choruje "zbyt często", lekarz zleci odpowiednie badania kontrolne. Oczywiście najprawdopodobniej przyczyną jest po prostu chodzenie do żłobka i codzienne spotykanie się z różnymi czynnikami infekcyjnymi.