Jak można przeciwdziałać kruszeniu się zębów?

Ratunku, bardzo krusza mi sie zeby. Chodzę do dentysty regularnie i lecze zeby,a raczej to co z nich zostało. Ostatnia wizyta w piątek.mam 34 lata i choruje na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Od jakiegoś czasu b.krusza mi sie zeby. Co to moze oznaczać i jak można temu przeciwdziałać? Zeby myje pasta stomatologiczna ajona, używam płynu do płukania ust i nici dentystycznych oraz szczoteczki średniej twardości.

Witam serdecznie. Sugerowałbym konsultację z endokrynologiem. W związku z chorobą tarczycy można także podejrzewać niedomoge przytarczyc odpowiedzialnych za gospodarkę wapniowego-fosforanowa.

Dwie kwestie - po pierwsze auto immunologiczne zapalenie tarczycy jest najczęściej spowodowane nietolerancją glutenu i obecnością metali ciężkich w organizmie. Po drugie - należy sprawdzić na ile zgryz jest daleki od czynnościowej normy -tak zwanego zgryzu neuromuskularnego i czy nie ma Pani niestabilności zespołu stawu krzyżowo-biodrowego. Powodują one zaciskanie zębów a w konsekwencji- ich kruszenie. Pozdrawiam

Kruszenie zębów może być spowodowane ich osłabieniem zarówno z powodu chorób ogólnych jak i przeciążeń z powodu ich małej ilości. Trudno odpowiedzieć co jest przyczyną w tym konkretnym przypadku bez badania stomatologicznego. Może łatwiej byłoby odpowiedzieć na to pytanie dentyście, do którego się chodzi.W każdym przypadku konieczne jest uzupełnienie brakujących zębów. Pozdrawiam

Być może mamy tu do czynienia z zaburzeniami zgryzu , bruksizmem albo narastającym problemem ze zgryzem urazowym.
Należe problem zdiagnozować i wdrożyć leczenie lub profilaktykę (ochronę zębów szyną)