Kołysanie podczas snu i ścieranie zębów

Zauważyłam ostatnio, że mój partner (24 l.) podczas snu ścierał sobie zęby, nie wiem, jaka jest tego przyczyna. Myślałam, że chodzi o stres, ale nie zauważyłam, żeby był ostatnio poddenerwowany. Druga sprawa, którą zauważyłam, to partner spał na boku i nagle zaczął się kołysać w jedną i drugą stronę. Liczę na szybką odpowiedź i z góry dziękuję.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Zgrzytanie zębami w trakcie snu określa się jako tzw. bruksizm, jest on zaliczany do parasomnii, czyli nieprawidłowych zjawisk występujących w czasie snu. Bruksizm jest bezpośrednio spowodowany nadmiernym napięciem mięśni żwaczy.

To zwiększone napięcie może wynikać z wielu przyczyn: należą tu np.  problemy związane ze zgryzem (wady zgryzu, stawów skroniowo- żuchwowych, jamy ustnej), czynniki natury psychologicznej (nadwrażliwość na stres, zaburzenia lękowe, cechy osobowości) oraz zaburzenia czynności bioelektrycznej mózgu.

Jeśli zgrzytaniu zębów towarzyszą ruchy ciała, przede wszystkim wskazana byłaby konsultacja neurologiczna i wykonanie badania EEG, aby wykluczyć możliwość występowania napadów padaczkowych. Ruchy ciała mogą również występować jako zaburzenie snu (jako np. mioklonie przysenne, okresowe ruchy kończyn).

Dlatego po konsultacji neurologicznej wskazana jest diagnostyka w poradni leczenia zaburzeń snu oraz badanie stomatologiczne z oceną zgryzu i badanie psychologiczne.

Z pozdrowieniami

Witam. Bruksizm czyli zgrzytanie zębami prowadzi do wielu powikłań zdrowotnych i trzeba go leczyć. Trzeba się udać do dentysty, który wykona specjalną szynę relaksacyjną lecząca tę przypadłość. Co do kołysania proszę zwrócić się raczej do neurologa.