Jak nauczyć się odmawiania?

Mam 26 lat.Dlaczego jeszcze sie nie nauczylam ,ze czasem marnuje czas na ludzi,ktorzy mnie olewaja?Poswiecam im czas,daje od siebie serce i zostaje z niczym w duszy...Jak mowic NIE?

Witam Panią,
różne są przyczyny, dla których trudno ludziom odmawiać. Często są związane z lękiem i wyobrażeniami na temat zachowania drugiej strony np. że się obrazi, urazi, będzie jej przykro.Z tego, co czytam czuje się Pani wykorzystywana.
W takiej sytuacji można zapisać się na trening asertywności. Na nim nauczy się Pani konkretnych zachowań (polecam ośrodek INTRA). Drugą opcją jest wizyta u psychoterapeuty, z którym będzie Pani mogła poszukać przyczyn swojego zachowania.
Pozdrawiam

Witam. Poszukać pomocy u psychoterapeuty i poczytać o asertywności i jej zastosowaniu w życiu.
Schemat zdania odmownego asertywnego:
NIE + krótkie UZASADNIENIE
Np.: "Nie mogę dziś poświęcić ci czasu, ponieważ mam inne zajęcia (plany na dzisiejszy wieczór)", (jeśli jest to zgodne z prawdą.)
Powodzenia