Jak pomóc mężowi i uświadomić go, że ma poważny problem z alkoholem?

Nie wiem jak pomóc mężowi, żeby uświadomił sobie, że ma poważny problem z alkoholem. Wraz z córkami bardzo przez to cierpimy. Mąż pije codziennie co najmniej jedno piwo. Ostatnio doszła wódka. On twierdzi, że nie ma problemu i nic z tym nie będzie robił. Nie chcę od niego odejść ale obawiam się, że będę musiała..

Pani mąż najprawdopodobniej jest osobą uzależnioną od alkoholu, jeśli potrzebuje codziennie wypić piwo i wódkę. Jeśli pije się codziennie i nie zachowuje się co najmniej dwóch dni abstynencji w tygodniu oraz przekracza 4 porcje standardowe (tj. 40g czystego 100% alkoholu, czyli 2 półlitrowych piw, 2 kieliszków wina (200ml), czy 120ml wódki) możemy mówić o uzależnieniu od alkoholu.

Myślę, że Pani mąż może być już uzależniony psychiczne od picia, a polega to właśnie na potrzebie picia alkoholu dla poprawy samopoczucia codziennie.
Proszę mu zasugerować odpowiedni ośrodek dla osób uzależnionych, gdzie w grupie innych osób mógłby pracować nad uzależnieniem, a Panią zachęcam do przemyślenia czy chce Pani z mężem pomimo wszystko być.

Trzymam kciuki!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
poradnie leczenia uzależnień oferują specjalistyczną pomoc dla członków rodzin alkoholika. Jest to pomoc bezpłatna i dosyć skuteczna. Specjaliści dokładnie omówią z Panią zasady postępowania z alkoholikiem i przepracują metody radzenia sobie w sytuacji gdy mąż ignoruje Pani prośby. Spotkania z psychologiem wzmocnią Panią psychicznie i pomogą w zaistniałej sytuacji.
Serdecznie pozdrawiam
Monika Prus
www.renovo-lublin.pl

Witam serdecznie,
Jeżeli osoba nadużywająca alkoholu nie widzi problemu, trudno jej przekonać ją do zmiany stylu życia. Można jednak spróbować zaproponować konsultację z terapeutą uzależnień. Istnieje wiele miejsc, gdzie osoby uzależnione od alkoholu mogą skorzystać z pomocy. Z tego, co Pani mówi sytuacja jest trudna przede wszystkim dla Pani i dzieci, dlatego może warto byłoby, gdybyście również Wy skorzystali z pomocy psychologa.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam, Magdalena Rachubińska