Jak radzić sobie z tymi kolkami u syna?

Witam,mój syn kończy w piątek miesiąc zmaga się ze strasznymi kolkami , delikol przepisany przez lekarza nie pomaga, kupiłam Sabsimplex na kolki w jakiej dawce mogę je mu podawać? Strasznie się pręży i krzyczy widac, że strasznie go boli

Redakcja abcZdrowie

Witam, prężenie się i krzyk u niemowlęcia to niewątpliwie oznaka osławionej kolki. Jednak rodzice nie zawsze wiedzą, że w przypadku, gdy preparaty zawierające enzym trawienny laktazy czy symetykon nie działają, to może oznaczać, że przyczyną kolek nie są wzdęcia. Kolka to pojęcie szerokie – obecnie mówi się o niej w kontekście nie tylko dolegliwości trawiennych, ale też zaburzeń układu nerwowego, wynikających z niedojrzałości organizmu. O kolce może Pani przeczytać w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia. Jeśli jednak krzyk i prężenie się idą w parze z wzdęciami, dziecko z trudem próbuje wydalić gazy lub stolec, słyszalne są odgłosy burczenia i przelewania w jelitach – wówczas preparaty takie jak Sab Simplex oraz inne, zawierające symetykon, mogą pomóc. Dawkowanie określa ulotka, według której niemowlętom podaje się 15 kropli na butelkę mleka. Proszę jednak pamiętać, że to przede wszystkim pediatrę należy zapytać o dawkowanie, w przypadku tak małego dziecka nie wolno podawać niczego bez konsultacji z lekarzem. Dodatkowo warto wprowadzić dziecku probiotyk – przyspieszy kolonizację jelit dobrymi bakteriami, co przełoży się na lepsze trawienie pokarmu. Proszę również zwrócić uwagę, czy podczas karmienia dziecko nie nabiera powietrza, będącego w efekcie przyczyną bolesnych wzdęć. Poza farmakoterapią niemowlęta bardzo dobrze reagują na ciepłe okłady (np. pielucha tetrowa ogrzana za pomocą żelazka), masaż brzuszka oraz tzw. "rowerek" nóżkami. Inne sposoby na kolkę zostały opisane w naszej infografice: https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-kolke. Czasami jednak jedynym lekarstwem na dokuczliwe kolki jest bujanie dziecka oraz ciepliwość – dolegliwość ta mija z czasem. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.