Jak radzić sobie z kolką u dziecka?

Mam problem z 2 miesięczna córka, od początku walczę z nią podczas kp. Mala przez pierwsze 3 min ładnie je, potem natomiast puszcza, prezy się, wierzga nóżkami rączkami, piszczy, płacze. Zaraz znów łapie, po chwili puszcza i tak w kółko. Trwa to od 2 miesięcy, liczyłam że przejdzie, ale cały czas to samo. Byłam na wizycie u osteopaty, wykluczył refleks i napięcie, konsultowałam się cdl jak i kontaktowałam z pediatra. Każda z ww osób podała inny powód. Osteopata stwierdził że należy odciagac pokarm, cdl że ma kolki i dobrzeby było podawać delicol, pediatra po konsultacji telefonicznej zalecił gastrotuss baby. Po przeczytaniu ulotki stwierdzam że gastrotuss się nie nadaje gdyż my mamy problem w trakcie karmienia, a ten syrop należy podawać 10 min po, więc to bez sensu. Mała czasem ulewa, ale nie po każdym karmieniu. Z kolei delicol podaje od dłuższego czasu i nie widzę poprawy. Miesiąc temu zmieniłam witaminę d3 z dgvitum na vigantol. Mała dostała smoczek po miesiącu, dodam że dość często go intensywnie ssie, albo wkłada raczki do buzi i ssie. Wtedy proponuję pierś i tu znów placz, jak się uda to złapie i znów sytuacja wyżej wymieniona się powtarza. Często biorę ja do odbicia, zmieniam piersi. Każde karmienie również kończy się płaczem, wtedy tule ja i jest spokój. Je mało, z 3-10 min jak się uda. A takie karmienie zajmuje nam z 40 min. Często chwyta zbyt płytko, pomimo że wloze jej odpowiednio, szarpie, wyciąga i ssie sama brodawke.. Często mlaszcze. Moge stwierdzic że nie jest to przyczyną szybkiego wypływu, czy też złego przykładania. Próbowałam dawać z butki mm jak i również moje mleko, przerabiałyśmy 3 różne butelki. I również ten sam problem. Co może być córce, jak jej pomóc? Mam w domu sab simplex i infacol, których jeszcze nie podawałam. Myślę nad zmianą delicol na infacyl,? Może to nie problem z nietolerancja a z połykaniem powietrza? Zbyt intensywnym lapczywym jedzeniem? Co robić?
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Prawidłowe odciąganie pokarmu

Jeśli po urodzeniu dziecka chciałabyś karmić piersią, dobrze jest opanować umiejętność odciągania pokarmu. Czy wiesz, jak to robić? Obejrzyj nasz film i dowiedz się tego.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

wszystko wskazuje na to, że Pani córka ma problem ze ssaniem, a nie z kolkami, które objawiają się dolegliwościami bezpośrednio po posiłku lub w określonych porach dniach – np. wieczorami. Natomiast na podstawie Pani opisu można odnieść wrażenie, że niemowlę ma problem z chwyceniem brodawki i najedzeniem się, co powoduje u dziecka frustrację i ciągłe próby ssanie – aczkolwiek mało efektywne.

Co do stosowania wspomnianych przez Panią farmaceutyków, to warto wiedzieć, że Delicol podaje się w przypadku nietolerancji laktozy, czyli cukru mlecznego obecnego w mleku – ale występowanie kolki wskutek nietolerancji laktozy wcale nie zdarza się zbyt często, więc prawdopodobnie nie ma w ogóle potrzeby podawania kropli. Gastrotuss oraz Saab simplex czy inne leki przeciwkolkowe także podaje się w przypadku stwierdzonych problemów układu pokarmowego niemowlęcia.

Być może zainteresują Panią te materiały: https://portal.abczdrowie.pl/gdy-noworodek-nie-chce-jesc oraz https://portal.abczdrowie.pl/jak-radzic-sobie-z-kolka-u-dziecka.

Jeśli córka nie ma refluksu – nie pojawia się płacz po karmieniu, chlustające wymioty, ulewania – nie pojawiają się też kolki rozumiane jako dotkliwy ból brzuszka po karmieniu, wówczas może nie być konieczności podawania leków.

Natomiast warto, by jamę ustną dziecka obejrzał lekarz – pediatra lub laryngolog i ocenił, czy dziecko nie cierpi na ankyloglossię, czyli zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowej. Problem ten dotyczyć może nawet 10% maluchów, co jest powodem braku efektywności ssania i problemów z karmieniem (a na późniejszym etapie nawet i z mówieniem dziecka).

Zachęcam do lektury również tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/karmienie-niemowlecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty