Jak pomóc mogę mojemu dziecku?

Witam, Moja córka ma dwa tygodnie. Odciągam mleko i podaję jej butelką. Od kilku dni zauważyłam ból brzucha. Dziecko pręży się, robi czerwona na twarzy, płacze, a w brzuchu słychać przelewanie . Trwa to chwilę, po czym puszcza na kilkanaście minut i sytuacja się powtarza. Podaję przed karmieniem kropelki sab simplex (5 kropel przed karmieniem, 4 razy dziennie). Skąd ten problem i jak mogę pomóc dziecku?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ten problem jest naturalny – świadczy o niedojrzałości układu pokarmowego noworodka i nie jest zazwyczaj powodem do niepokoju, choć może być bardzo uciążliwy dla dziecka. Odsyłam do naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Krople, które Pani stosuje zawierają symetykon, mający za zadanie usunąć nagromadzone w jelitach gazy. Bywa skuteczny, niestety osławionej kolki jelitowej często nie jest łatwo się pozbyć. Poza symetykonem może Pani podawać probiotyk – wspomoże pracę jelit, usprawni trawienie, a także wpłynie pozytywnie na kolonizację jelit właściwą florą bakteryjną. O probiotykach i ich roli przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/probiotyk-dla-dzieci.

Dodatkowo warto masować brzuszek dziecka, wykonywać tzw. „rowerek” nóżkami – przyspieszy pasaż gazów przez jelita. Niektórym dzieciom ulgę przynoszą ciepłe kompresy przykładane do brzucha lub bujanie czy noszenie niemowlęcia na rękach. Proszę również bacznie przyjrzeć się sposobowi karmienia dziecka – być może kolka jest wynikiem połykania przez niemowlę nadmiaru powietrza. Więcej metod łagodzenia dolegliwości jelitowych u dzieci w tej infografice: https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-kolke.

Warto także skonsultować się z pediatrą – choć zazwyczaj dolegliwości jelitowe podyktowane są fizjologią malucha, to warto zachować czujność.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.