Dlaczego niemowlę samo nie oddaje stolca?

Mój syn 2 miesięczny od tygodnia załatwia sie tylko przy uzyciu rurki windi(kupy wodniste). Pręży sie krzyczy i sam nie moze juz nawet puscic bąka. Od początku były problemy z krzyczeniem nawet po kilkanaście godzin na dobe, lekarz uznała że to kolki stosowaliśmy kilka rodzaji kropli, czopki i rurki. Było robione usg brzucha i mial duzo gazow. Poprawa trwała dwa tygodnie a teraz znowu wiecej krzyczy. Od poczatku praktycznie w dzień przesypia 2-3 godziny a w nocy od 24 do 8 spi budzac sie co dwie godziny na karmienie piersią(w dzien co 1,5 godziny je). Waga urodzeniowa to 4,5 teraz waży 8. Czy może sie przyzwyczaić do robienia kupy tylko w taki sposob?
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Prawidłowe odciąganie pokarmu

Jeśli po urodzeniu dziecka chciałabyś karmić piersią, dobrze jest opanować umiejętność odciągania pokarmu. Czy wiesz, jak to robić? Obejrzyj nasz film i dowiedz się tego.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

kolki jelitowe spowodowane nadmiernym nagromadzeniem w jelitach są częstą przypadłością niemowląt, niemniej bywają też bardzo bolesne. Jeżeli USG potwierdziło, że jelita niemowlęcia są zagazowane, to jest to najbardziej prawdopodobna przyczyna niepokoju, brak snu i płaczu czy krzyku dziecka.

Kolki jelitowe najczęściej wynikają z niedojrzałości układu pokarmowego niemowlęcia i mijają z czasem. Doraźnie można podawać krople, stosować masaże i układać dziecko na brzuchu. Proszę jednak pamiętać, że są to sposoby na doraźne złagodzenie dolegliwości, a nie na wyleczenie dziecka z kolki.

Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-kolke.

Natomiast takie metody, jak stosowanie czopków glicerynowych czy katetera rektalnego powinny być ostatecznością, wykorzystywaną w sytuacji gdy inne metody zawiodą lub dziecko ma bardzo wzdęty, twardy i bolesny brzuch. Kateter rektalny w postaci rurek nie powinien być stosowany do regulacji rytmu wypróżnień i zdecydowanie nie należy go nadużywać. Może to prowadzić do rozleniwienia jelit lub spowodować dolegliwości wynikające z podrażnienia śluzówki odbytu zbyt częstymi wypróżnieniami.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-u-niemowlaka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty