Jak rozmawiać z zakochaną 16-letnią córką?

Moja córka ma 16 lat od 2 miesięcy spotyka sie z chłopakiem dwa lata starszym . Zadzwoniła do mnie policja i poinformowała ze w mieszkaniu które obserwują (chodzi o narkotyki) była moja córka z koleżanka i jeszcze pare innych osób w tym chłopak corki . Byli wszyscy sprawdzani testami na obecność narkotyków . Moja córka jest czysta . Policja powiedziała żebyśmy porozmawiali z córka zeby lepiej nie przebywała w tym towarzystwie. No i jak rozmawiać z zakochana 16 latka ??Bardzo sie boje o córkę

Witam Panią. To bardzo trudna sytuacja. Z jednej strony zaznacza Pani zakochanie córki, z drugiej chodzi o jej bezpieczeństwo na co z pewnością "rezonuje" Pani jako mama. Warto uszanować jej uczucie bo ono jest dla niej ważne. Jednak ma Pani prawo powiedzieć jej o swojej trosce i obawach. Myślę, że zainteresowanie policji sytuacją z pewnością było dla niej trudnym przeżyciem. Z drugiej strony narkotyki są obecne w naszym świecie i to, że Pani córka z chłopakiem znaleźli się tam, gdzie one były nie musi znaczyć nic złego. Jeśli ma Pani dobry kontakt z córką proszę porozmawiać z nią i posłuchać jej perspektywy ( w pierwszej kolejności) następnie podzielić się troską i zapewnić o swojej miłości i wsparciu. Jeśli to okaże się niewystarczające zachęcam do bezpośredniego kontaktu z psychologiem. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

Młody człowiek w tym wieku za autorytet uważa grupę rówieśniczą, idoli lub przyjaciół. Rodzic czy nauczyciel schodzi tutaj na bardzo daleki plan. W sytuacji którą Pani opisała, najważniejsza jest spokojna rozmowa z córką na temat jej relacji z chłopakiem oraz substancji psychoaktywnych jakimi są narkotyki. Niestety, dużym problemem w okresie dorastania jest wysoka reaktancja u młodzieży - można przez to rozumieć, że im bardziej chcemy rozmawiać i im bardziej naciskamy na coś, tym córka bardziej oddala się. Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj cierpliwość i czas poświęcony dziecku. Jeśli Pani córka zauważy, że ma wsparcie i przyjaciółkę w mamie - która nie tylko radzi, nakazuje i przestrzega ale czasem też usiądzie, pomilczy, i wykaże się cierpliwością - wtedy dużo łatwiej będzie nawiązać rozmowę na temat związków czy narkotyków. Najważniejszym jest tutaj obranie postawy przyjaciela który wysłucha i pozwoli się wygadać, nie kogoś kto nakazuje i ocenia. Pozdrawiam serdecznie.